Mum Nedir? İçeriği ve Tarihi

Mum Nedir? İçeriği ve Tarihi

MUM NEDİR?

Mum parafin ya da hayvansal yağ gibi maddelerin bir araya gelerek sonrasında pamuktan yapılan bir fitilin üstüne dökülerek meydana gelen ve ışıktan faydalanmamızı sağlayan bir kaynaktır. Mum için antik çağın ilk buluşlarından biri dememiz mümkündür. 

MUM VE TARİHÇESİ

Mum ilk olarak Mısır ve Girit’te bulunmuştur.1800’lü yıllarda daha kaliteli mum yapmak için  stearik asidi üretmiştir. İlk başlarda mum yapımında donyağı ve stearik asit gibi malzemeler kullanılsada zaman ilerledikçe mumun yapımı için yeni malzemeler keşfedilmiştir. Bu malzemeler ; balinanın kafa boşluğundan elde edilen ispermeçet ve parafindir. Parafin petrolün bir yan ürünüdür. Biz de Ruhe ekibi olarak mumlarımızın yapımında parafin malzemesini kullanmaktayız. İlerleyen dönemlerdeki buluşlar sayesinde mumun temel malzemeleri olan parafin ve stearik asitten yapılan bir karışım kullanılmıştır. Mumların kullanım amaçları şu şekilde sıralanabilir ; tüketilen mumlar ve dekoratif mumlar. Ruhe ekibi olarak değerli müşterilerimizin göz zevkini çok önemsiyor ve bu doğrultuda sizlere alışılagelmişin dışında farklı mum modelleri sunmayı hem dekoratif hem de kullanıma hizmet eden mumlar tasarlamayı hedefledik. Mum kullanımı oldukça önemlidir özellikle elektriğin icadından önceki yıllarda aydınlanmanın en temel yapıtaşı olmuştur.

KOKULU MUM NEDİR?

Mum yapımı esnasında dilediğiniz esansı kullanarak kokulu mum elde etmek mümkünüdür.Ruhe ekibi olarak göz zevkinize hitap ettiğimiz gibi sizde güzel hisler uyandıracak kokular kullanmayı da önemsiyoruz. Esanslarımız lavanta, bebek pudrası, okyanus diye adlandırılan ferahlık uyandıran fresh bir koku, çilek,leylak,yasemin ve vanilyadan oluşmaktadır. 

RENKLİ MUM NEDİR?

Renkli mumlarımızı hazırlarken ise mumlar için özel olarak kullanılan bir renkli pigmentten yararlandık. Renk skalamız şimdilik bu sezonun moda olan çarpıcı renkleri turuncu ve kırmızıdan oluşmaktadır. Bunun yanı sıra parıltıya ve ihtişama önem verdiğimiz için sedefli bir pembe rengini de mumlarımızda kullanmaktayız.

ŞEKİLLİ MUM NASIL ELDE EDİLİR?

Ruhe ekibi olarak görselliğe ne kadar önem verdiğimizden bahsetmiştik. Bu doğrultuda sezonun trendlerini yakalamaya çalışıyoruz. Şekilli mumlar, mum için özel kalıplar kullanılarak elde edilmektedir. Mum kalıplarımızı temin ederken sezonun trendlerini yakalayabilmek bizim için oldukça önemlidir.ŞEKİLLİ MUM NEDİR?

HelloRuhe olarak bünyemize ilk başta Sütun çizgili mum ve bubble mumu eklemek istedik. Elimizdeki kalıplar ile mumu hazırlıyor ortaya çıkan Sütun çizgili ve bubble mum ile istediğiniz esansları birleştiriyor, ve sezonun trend renkleri ile sevgili müşterilerimizin hizmetine sunuyoruz. Ev dekorasyonunuza bir şekilde katkıda bulunmak istiyoruz. Siz de evinizi güzelleştirmek, masanızı süslemek , ve sevdiklerinize değerli hediyeler verebilmek için Helloruhe.com’u incelemeyi unutmayın.